Pewnie oczekujesz, że nagle w pierwszy wpisie w tym cyklu nagle pojawi się jakieś magiczne narzędzie, które sprawi, że social media staną się jeszcze (tak tak – jeszcze) bardziej proste. No to jest – Facebook.

To nie żart – Mark udostępnia w ramach swojego portalu masę narzędzi, które zmieniają to jak się na nim pracuje. I o ile chcesz się skupić w pracy na Facebooku i Instagramie, to nawet prowadząc tuzin różnych profili w zupełności natywna platforma wystarczy.

Facebook Creator Studio

To swoiste centrum sterowania wszechświatem. Tutaj znajdują się wszystkie fanpage, w których występujesz na jakiejś randze (czy jesteś redaktorem, czy administratorem). Natychmiast po wejściu na stronę rzuca się w oczy okienko “Opublikuj coś”.

Może to być standardowy post, ale także wideo, a nawet szybki stream na konto.

ZALETY:

 • wszystkie konta Facebook w jednym miejscu
  • serio – każdy fanpage i każdy Instagram są tutaj, więc pracując możesz przełączać tylko opcje wyboru – gdzie publikować co.
 • pozwala na planowanie postów, a także planowanie zakończenia ich dystrybucji
  • innymi słowy: planujesz sesję AMA w sobotę wieczorem. W związku z tym post informujący o tym wydarzeniu planujesz opublikować w piątek rano. O ile post przed wydarzeniem ma sens, to już po nie bardzo. Tutaj niemiła niespodzianka – algorytm Facebook chodzi swoimi ścieżkami – czasami post wrzucony w piątek rano, znajomym może się wyświetlić we wtorek po południu. Wtedy planujesz sobie publikację posta i zakończenie dystrybucji. I tak treść zapowiadająca wydarzenie przestanie się wyświetlać po wskazanej dacie.
 • możesz dodawać relacje. 
  • to najwspanialsza funkcja jeśli jesteś instaczłowiekiem. Kiedyś żeby stworzyć fajną relację trzeba było posiłkować się dwoma lub trzema dodatkowymi aplikacjami na telefonie. Dzisiaj wystarczy Canva (która będzie bohaterem wkrótce).
 • w tym miejscu możesz także czytać wiadomości, komentarze i reagować.
 • w jednym miejscu masz dostęp do wszystkich materiałów multimedialnych jakie wrzuciłeś na fanpage. 

WADY

 • Facebook uprościł i niestety popsuł statystyki widzów. Niby miało być przejrzyściej, a jest zwyczajnie głupiej.
 • Kreator po prostu często przestaje działać. Facebook dość intensywnie rozwija ten obszar swojego portalu, więc równie intensywnie pojawiają się bugi (awarie).

PODSUMOWANIE

Kiedyś jak chciałeś zarządzać kilkoma fanpage’ami z poziomi Fb było to turboupierdliwe – przełączanie, zmienianie lub przelogowywanie. Na tę potrzebę odpowiedziały zewnętrze firmy, które dzięki API od Fb zaczęły projektować kombajny do zarządzania. A ponieważ Fb nie lubi jak mu klienci uciekają, sam zaczął rozwijać rozwiązanie w postaci Creator Studio.

Tak – powinieneś używać tego narzędzia. Na początku w 100% wystarczy i spełni Twoje oczekiwania – planowanie, podgląd itp..

CENA – FREE.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest