Jak wybrać influencera do współpracy?

O ile w poprzednim wpisie pisałem kim jest influencer, o tyle w tym chciałbym zastrzec jak wybrać tego właściwego. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Czy może inaczej – wybrać jest łatwo, ale wybrać tak, żeby było to z korzyścią dla obu stron. Bo influencer marketing taki jest – daje równo obu stronom.

A jakby Ci umknęło to poprzedni wpis jest TUTAJ

1. Znajdź influencera, który wyznaje podobne wartości do Twoich.

Zwyczajnie chodzi o to, żebyś nie przestrzelił z wyborem. Osoba, z którą decydujesz się na współpracę powinna reprezentować podobny do Ciebie/Twojego produktu styl lub system wartości. Jeśli jesteś poważną naukową instytucją nie zatrudniaj kogoś, kto charakteryzuje się niskim stylem, słabym słownictwem i niedbałością.

2. Sprawdź najważniejsze wskaźniki.

Nie, nie musisz, ale zawsze warto wiedzieć, czy nie przepłacasz i czy w ogóle się opłaca. Pamiętaj, że liczba fanów lub followersów to nie jest dobry wskaźnik. Fanów można kupić (choć nie powinno się tego robić). Współpraca z twórcą, który ma dziesięć milionów fanów, może dać Ci dużo mniejsze zaangażowanie niż z takim, który ma półmiliona, ale realnych i zaangażowanych fanów.

3. Określ swoje cele i odbiorców

Różne typy influencerow wygenerują Ci różny rezultat. Musisz dość dobrze wiedzieć czego oczekujesz po tej współpracy. Czy interesuje Cię podniesienie wiarygodności, sprzedaży czy zainteresowania? Jeśli nie wiesz to zapytaj swojego potencjalnego współpracownika. Dużo zależy od tego co przekażecie.

4. Sprawdź kogo zatrudniasz.

Nie ufaj zestawieniom influencerów, rankingom filmów etc.. Poszukując odpowiedniego influencera spradź oficjalne badania takie od wywiadowni np. Millwordbrown. Również sam YouTube często przeprowadzania badania swojej widowni.

5. Jak już wybierzesz – ufaj, ale trzymaj rękę na pulsie.

Na korzyść współpracy influencerów przemawia fakt, że im także zależy na efekcie współpracy. O ile zwykła reklama angażuje aktora jedynie do „pokazania się”. O tyle influencer daje razem z Twoim produktem swoje zaufanie. Społeczność, którą gromadził długo, która mu wierzy była budowana przez lata pracy, a utrata tego zaufania to kwestia jednego filmu.

Z drugiej strony pamiętaj, że musisz trzymać rękę na pulsie inaczej popłyniesz jak Podlasie.

CASE STUDY „LORD KRUSZWIL NA PODLASIU”.

Co się dzieje gdy ktoś coś wie, ktoś coś słyszał, ale ogólnie zapyta bratanka? Podlasie spróbowało przetrzeć szlaki. Wybrali współpracę z jednym z chętniej oglądanych YouTuberów młodego pokolenia – Lorda Kruszwila. Niby wszystko w porządku, ale mam przemożny uczuć, że nikt z decydentów nie miał czasu obejrzeć choćby jednego odcinka z ww. kanału. Ewentualnie w pełni zaufali realizatorom, że to będzie hit.

Efekt był łatwy do przewidzenia – Lord Kruszwil żywi się kontrowersją, więc jak inaczej mógł odwiedzić Podlasie jeśli nie w kontrowersyjny sposób? Kreowany image to „rozpuszczony bogaty bachor”, vide tenże jedzie na stereotypowo biedne Podlasie. Przecież to śmierdzi katastrofą od samego początku. Efekt? Powala… Po kontrowersjach autorzy (zapewne zgodnie z umową) zdjęli materiał. To internet, więc tutaj nic nie ginie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest