Miałem napisać esej co lepsze – Google czy Facebook, ale uzmysłowiłem sobie, że istnieje duża szansa, że wiele osób ma mgliste pojęcie czym jest i jak działa Google Ads (wcześniej AdWords).

Co to jest Google Ads?

Och prawdopodobnie nie widujesz ich zbyt często, bo ogromna liczba użytkowników w PL użytkuje regularnie jakieś adblockery. I jako marketer wcale nie potępiam takiego postępowania – reklamy, do których próbowano nas przyzwyczaić były prymitywne i chamskie – wszystkie popupy, covery itp. Nowoczesne blokery to także coraz mądrzejsze algorytmy i „puszczają” m.in. Google Ads i to dobrze, bo te reklamy akurat złe nie muszą być.

Google Ads w dużym uproszczeniu to sieć reklamowa, której bazą jest wyszukiwarka (obecnie użytkowana przez ponad 90% użytkowników sieci), oraz tak zwane sieci partnerskie – różne miejsca, w których reklama może się pokazać (pola w aplikacjach lub gierkach, okienka na stronach www i tym podobne, a także YouTube). Sieć partnerska jest ogromna.

Co reklamuję i skąd wiem, że działa?

Reklamować można wszystko co nie narusza prawa lokalnego i regulaminu Google – zachęcam do lektury samodzielnej. Innymi słowy prawie wszystko od usług po produkty, od B2C po B2B i NGO i tak dalej.
To, że działa to nie kwestia zaufania, ale liczb. Konwersja to mówiąc w dużym uogólnieniu zamknięcie, czyli jeśli coś sprzedajesz to będzie sprzedaż lub jeśli działasz tylko wizerunkowo wejście na konkretną stronę. Może to mierzyć Google Ads, możesz korzystać z Google Analytics lub innych narzędzi śledzących konwersje lub zwyczajnie obserwować słupki sprzedażowe.

Słowa kluczowe, persony.

Adsy są fajne, bo odpowiadają na potrzebę klienta. Nie wiesz kim jest Twój klient lub masz ogólne pojęcie? To super! Ta forma reklamowa jest dla Ciebie. Znasz doskonale swoich klientów? Google Ads też jest dla Ciebie.
Ogólnie chodzi o to, że przygotowane w międzyczasie teksty reklamowe muszą trafić do grup odbiorców, ale to nie odbiorca jest inicjatorem wyświetlenia reklamy, ale słowo kluczowe (przy czym określenie „słowo” jest trochę mylne, bo może to być też cała fraza).

Słowa kluczowe to nic innego jak hasła, które wpisuje się w okienko wyszukiwarki, co ważne wyszukiwarka ogarnia język polski, a konkretnie kłopotliwą odmianę przez przypadki, a także wyrazy bliskoznaczne itp..

Innymi słowy każdy reklamujący może przygotować listę fraz kluczowych opisujących to czym się zajmujesz np. szkolenie z budowy spawarek punktowych, spawarka punktowa szkolenie, szkolenia spawarki itd..

Oczywiście można uszczegółowić np. jeśli prowadzisz te szkolenia w Lublinie, to szansa, że zainteresuje się nimi osoba ze Szczecina maleje jeśli nie masz wyjątkowej unikatowości. Możliwe, że nie chcesz z jakiś powodów szkolić ludzi ze Świętochłowic (nie mam nic do tej miejscowości, przyszła mi pierwsza do głowy), więc reklama może wyświetlać się osobom w całym kraju lub na całym świecie, POZA wspomniana miejscowością.
Analogicznie – szkoły dla dorosłych raczej promień swoich reklam zarysują w mieście, w którym działają z pewnym marginesem +/- 10 km.

Szansa na konwersję.

Po takim przykładowym ww. targetowaniu szansa na konwersję/sprzedaż jest największa, a przecież chodzi o to, żeby mieć jak największy ROI (Return of investment – zwrot z inwestycji).

Ile kosztuje reklama w google.

To zależy jak na to popatrzymy. Z jednej strony jest to relatywnie droga zabawa, ale z drugiej strony dająca sporo konwersji, czyli efektywnie podnosząca sprzedaż. Z drugiej strony jeśli nie sprzedajesz, a tylko promujesz to jest drogo.

Dobrze zaplanowana akcja reklamowa w ramach Google Ads „wyjdzie tanio” przy odpowiednim przygotowaniu i planowaniu.

O realnych kosztach i efektach pogadamy jak przebrniemy jeszcze przez Facebook Ads :).

Reasumując.

Google Ads (dawniej Google Adwords) to docieranie z reklamą do osób, u których zachodzi konkretna potrzeba. W przeciwieństwie do reklamy na FB, gdzie z reklamą docieramy do konkretnej grupy odbiorców.

Koszt wydaje się wysoki, w porównaniu do FB, ale jest realnie niski, bo dobra kampania może generować dużo leadów i konwersji, więc generujemy dochód.

Chcesz wiedzieć jak przeprowadzić kampanię dla swojej firmy? Albo ile może ona Cię kosztować z chęcią z Tobą o tym pogadam. A może poszukujesz szkolenia skrojonego pod siebie? Dzwoń i pisz 🙂 (7lewandowski@gmail.com).

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest