Google Ads (Adwords) czy Facebook Ads?

To jest tak samo odwieczne pytanie, jak to o pierwszeństwo jajka przed kurą lub odwrotnie. Co wybrać reklamę na Facebooku czy reklamę w Google?

Cóż ustalmy na początek fakty, bo zdaje się, że miesza się kilka pojęć.

Część 1 – „bezpłatna reklama na facebooku i google”, ona nie istnieje. Choć wydawać by się mogło, że przecież takie google to nie ma kosztów, tak samo taki facebook. Koszty funkcjonowania tych molochów są wbrew pozorom ogromne i nie ma większego sensu zagłębianie się w elementy kosztotwórcze. Jednak te dwie firmy osiągają także zawrotne zyski – z reklamy.
I znowu zacząć trzeba od tego CZYM REKLAMA W GOOGLE I FB NIE JEST.

„Darmowa reklama w Google” lub „SEO” – to nie reklama. To równie mitologiczne „pozycjonowanie organiczne”. SEO to search engine optimalization, czyli optymalizacja dla silników wyszukiwania – chodzi o to, żeby strona internetowa była czytelna dla robotów wyszukiwarek. Strona stronie nierówna – jedna choć piękna „na oko” dla robots.txt będzie kompletnie niezrozumiała, druga choć „na oko” „toporna” to idealna dla Google. Sekret tkwi w kodzie – dla porównania Ty widzisz kolorowy obrazek z napisem, dla komputera jest to ciąg zer i jedynek, które opisują serie pikseli, ale nie ma tam żadnego napisu. Natomiast plik tekstowy może tyłka estetyką nie urywa, ale jest czytelny dla Ciebie i komputera.

To samo tyczy się strony internetowej. DOBRA będzie dla Ciebie estetyczna, a dla googla czytelna. Takie najczęściej staram się, żeby wychodziły spod mojej ręki. Klient często pyta o SEO lub o „bezpłatne reklamy” i to się wiążę ze stroną, ale nie jest reklamą. Chodzi o oczekiwanie, że ta strona będzie na szczycie wyników wyszukiwania za darmo i będzie. Wystarczy zachować kilka zasad, a strona wyląduje na szczycie samodzielnie, ALE – nie staje się to z dnia na dzień – płatne działania przynoszą szybszy efekt, a bezpłatne (organiczne) działają wolniej, ale też działają.

SEO i SEM – jak mówimy o reklamie sensu stricte to mówimy o tym drugim. Search Engine Marketing – to właśnie reklama w wyszukiwarce, ale ona jest płatna i o niej opowiem następnym razem.

Masz jakieś pytania lub coś jest niezrozumiałe? Pisz! Albo w komentarzu, albo w wiadomości prywatnej na moim facebooku lub instagramie! Odpowiem na każde pytanie!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest