Bezpłatne zdjęcia, bezpłatne filmy, bezpłatna muzyka – skąd wziąć?

Jak piszesz bloga lub prowadzisz sociale, to masz świadomość jak ważną rolę odgrywają różnego rodzaju zdjęcia, grafiki itp. Jeśli robisz wideo na YT lub myślisz o nagrywaniu filmów, to wiesz, że bez porządnego podkładu dźwiękowego nie ma co podchodzić do działania. Skąd wziąć LEGALNIE materiały do pracy? Oto lista najlepszych źródeł bezpłatnych i legalnych materiałów foto, audio i wideo!

Skąd wziąć bezpłatną muzykę do filmu?

Jedna witryna będzie pojawiała się tutaj szczególnie często – PIXABAY. To świetna witryna, która udostępnia mnóstwo plików do dolnego użytku. Jest to bezpieczne źródło, które można eksplorować na wszystkie strony, warto jeszcze rzucić okiem, czy jednak nasze wykorzystanie materiału nie narusza ich licencji. Jednak z doświadczenia powiem, że zdecydowana większość „codziennego” użytku nie będzie problemem.

LINK DO PIXABAY Music.

Innym popularnym i dość bogatym źródłem, są zasoby udostępnione przez YouTube dla Twórców. Wiele osób korzysta z tej biblioteki, zwłaszcza, że materiały tam są bardzo zacnej jakości.

Link Biblioteka Audio YouTube – musisz się zalogować

Uważaj na kanały oferujące „Royality free music”. Oczywiście znajdzie legitne źródła, ale zdecydowana większość bazuje na utworach o nieznanych prawach autorskich lub na końcu i tak wymaga opłaty lub próbuje ukraść dane osobowe np. malwarem na ich stronach.

Skąd wziąć bezpłatne filmy?

Jeśli o mnie chodzi, to zdecydowanie i przede wszystkim korzystam z dwóch źródeł – ich licencje są jasne, baza bogata i materiały warte uwagi.

Wspominane już dzisiaj Pixabay, ale z zakładką „Video”. Filmy przedstawiają chyba wszystko co może się przydać – od ujęć abstrakcyjnych, przez ludzi, pracę lub miasta. Podobnie bogaty zasób udostępnia witryna Pexels. Również oferuje jasną i zrozumiałą licencję na użytkowanie materiałów.

Polecam więc obie. I znów znajdą się też inne i to pewnie co najmniej tuzin, ale zawsze warto zajrzeć w licencję i ograniczenia, bo może się okazać, że za darmo można jedynie pobrać film, a udostępnienie jako tła na stronie www już podlega opłacie.

PEXELS Videos

PIXABAY Videos

Skąd wziąć bezpłatne zdjęcia?

Mam taką głęboką nadzieję, że czasy, w których ludzie wchodzili w Google, wpisywali czego szukają, a potem na bezczela kradli zdjęcia z innych stron – minęły lub mijają. Poza tym liczba stron oferujących bezpłatne zdjęcia lub takie, których jedynie trzeba podać autora jest multum. Więc ja ograniczę się do kilku, z których sam korzystam.

Wszystkie oferują bezpłatny dostęp i możliwość pobrania w różnych rozdzielczościach. Prawdę mówiąc wyglądają one nawet w podobny sposób – poszukując czegoś warto skorzystać z angielskich słów kluczowych, bo polskie często nie dają w wynikach wszystkiego. Innymi słowy zamiast szukać „młodego pieska” lepiej wyszukać „puppy” itd.

Bezpłatne banki materiałów

Oczywiście, że to nie wszystko. Na wielu stronach znajdziesz listy z tuzinami stron z „bezpłatnymi” materiałami. I zachęcam do przegrzebania chociaż połowy. Nie zmienia to jednak faktu, że pracując w marketingu od ponad 10 lat nie zdarzyło mi się musieć korzystać z innych stron.

Jak macie jakieś swoje ulubione typy to wrzucajcie je w komentarze lub na social media Texture.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest