Tytuł jest, celowo prawdziwy, ale też celowo błędny. W jakim celu? A no właśnie chodzi o pozycjonowanie – teoretycznie.

Zwraca się do mnie coraz więcej firm z zapytanie o „pozycjonowanie strony”. Na początku odmawiałem – twierdzę, że trzeba robić dobrą technicznie stronę, a nie ma potrzeby pozycjonowania. Po którejś rozmowie, z kimś znajomym zorientowałem się, że mówimy o dwóch różnych rzeczach.

Czym pozycjonowanie NIE JEST.

Pozycjonowanie TO NIE SĄ płatne reklamy Google. Pozornie cel jest ten sam – strona ma się pokazywać wysoko w wynikach wyszukiwania, ale powtarzam – to nie jest pozycjonowanie, ale Google Ads (kiedyś Adwords).

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to ogół zadań, rozwiązań i metod, które pomagają stronie znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania (najczęściej myśli się tutaj o wyszukiwarce Google). Te rezultaty powinny być osiągane w ramach wyników organicznego wyszukiwania, czyli poza tzw. wynikami sponsorowanymi, czyli reklamami.

Czym jest złe pozycjonowanie i dobre pozycjonowanie?

Najlepszą metaforą jaką znajduję jest ta motoryzacyjna. Wyobraź sobie, że Twoja strona internetowa to samochód. Proste, co nie? Zakładam, że Ty jako właściciel strony wiesz, że jest ona na jakimś CMSie, logujesz się, piszesz bloga itd. Analogicznie jako właściciel auta, wiem jakie ma parametry, jakie płyty w odtwarzaczu, jak się jeździ, czy dużo pali. Póki co powinno być zrozumiale. Wyszukiwarka Google to Twoi sąsiedzi, którzy patrzą na Twoje auto.

Złe pozycjonowanie.

W tej analogii będąc – kupujesz auto, wygląda ładnie, kierownicę na po dobrej stronie, silnik pracuje. Zasadniczo auto spełnia podstawowe potrzeby, na autach się nie znasz, więc z pozoru ok. Przyjeżdżasz pod blok/dom i sąsiedzi oglądają, nic nie mówią, wręcz przechodzą obojętnie, a czasami zauważasz, że z politowaniem się uśmiechają, ale nie wiesz dlaczego. Chcesz, żeby każdy mówił jaki masz piękny samochód. Co robisz? Wracasz do dealera i mówisz, że potrzebujesz słów uznania od sąsiadów. „Oczywiście możemy to zrobić, ale to dodatkowo płatne.” I zaczynasz płacić. Nagle koło auta pojawiają się jacyś obcy ludzie, oglądają, zdjęcia robią, głośno debatują jakie to oryginalne auto. Takie zachowanie wzbudza zainteresowanie sąsiadów. Przystają częściej, oglądają, stwierdzają, że faktycznie jedno okno różowe to oryginalne. Poza tym w życiu jeszcze pojawiła by się zasada „społecznego dowodu słuszności” – skoro wszyscy mówią, że to dobre, to może ja jestem w błędzie?.

No więc płacisz firmie, żeby robiła szum wokół strony – metod jest wiele od fałszywych backlinków, linków, botów, lista ciągnie się w nieskończoność – bo jak Google wymyśla nową metodę eliminacji złego działania, pojawiają się dwie nowe.

Któregoś dnia postanawiasz nie płacić, bo rezultat oczekiwany osiągnięty – ludzie ogólnie są zachwyceni Twoim (paskudnym i bezużytecznym) autem, jakby to był Bentley lub inny Ford GT. Firma „pozycjonująca” odchodzi, a ludzie nadal mówią, że auto jest super… Ale jakby rzadziej. Jeszcze trochę rzadziej. Po jakimś czasie przechodzą obok z uczuciem pogardy i zażenowania. A Ty? Znowu masz ochotę płacić.

Dobre pozycjonowanie.

Trzymając się metafory – dobre pozycjonowanie zaczyna się na etapie wyboru i produkcji auta (lub Twojej strony internetowej). Fabryka dba, żeby tapicerka była skrojona na miarę, silnik pracował równo, miał moc, kolor, żeby zachwycał z odległości, ogólnie żeby wszystko pięknie pasowało.

Rezultat – twoje piękne auto, ma świetne wnętrze, silnik itd. Parkujesz pod domem, a ludzie sami coraz chętniej koło niego przystają oglądać, robić foto, zaglądają przez szybę do środka. I wszystko „za darmo”, bo zainwestowałeś więcej na początku, ale opłacało się.

Co to jest pozycjonowanie naprawdę?

Reasumując – dobrze wykonana strona pozycjonuje się sama. Dobrze wykonana, czyli spełniająca wymogi techniczne Google – ma dobrze rozpisane słowa kluczowe, nagłówki, powiązania z usługami Google etc. W rezultacie wyszukiwarka umie współpracować ze stroną, strona jest przyjazna mobilnym urządzeniom, jest lekka, jest czytelna vide wyszukiwarka wie, że dane zapytanie idealnie pasuje do strony, która powoli pnie się w górę wyników wyszukiwania.

Uwaga 1. Wędrówka w górę listy wyników wyszukiwania chwilę trwa. Trzeba trochę cierpliwości, ale się opłaca.

Uwaga 2. Ford GT kosztuje więcej niż Passeratti z obudową z płyty GK. Pytanie czy wolisz zapłacić więcej na początku i cieszyć się z jazdy, czy jeździć sklejką i co chwilę dopłacać do napraw, ale i tak nie mieć mocy?

Uwaga 3. Pozycjonowanie odbywa się za darmo, nie jest płatną reklamą w Google.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest